Yeşilyurt

Harita (enlem, boylam)39.557463, 26.570249
Kaz Dağları'nın butik otelleriyle ünlü köyü Yeşilyurt'un eski adı Büyük Çetmi. Köy, Küçükkuyu sahiline 3 km. uzaklıkta, zeytin ve çam ağaçları ile çevrili.

Oğuzların Çetmi boyu tarafından kurulan köye ilk yerleşim tarihi 1355. Yani kuruluş itibari ile bir Türk köyü burası. 1969 yılında köy halkının kararı ile ismi Yeşilyurt olarak değiştirilmiş. Rumlar zamanında taş ve demir işçiliğinde usta oldukları için köyün alt kısmına, kilise mahallesi denilen bölgeye yerleşmişler. Uzun yıllar Türk ve Rumların birlikte yaşadıkları köyde, 1923 Lozan Anlaşması mübadele kararı ile Rum nüfusu Girit'e göç ederken, Türk nüfusu da Girit'den köye yerleşmiş. 

Köy meydanında bulunanYeşilyurt Cami'sinin kuruluşu 1700'lü yıllara dayanıyor. Cami, mimarisi ve tasarımı ile dikkat çekiyor. Kilise görünümünü andıran caminin yapımında Midilli adasından getirilen Rum taş ustalar çalışmış. O yüzden bir çok kilise detayını fark etmek mümkün camide. 

Köyde evlerin hepsi komşu köy Nusratlı'dan çıkarılan sarı taşlarla yapılmış. Koruma altında olan köy sit alanı olduğu için artık yeni ev yapılmıyor, sadece eski evler restore ediliyor. Son yıllarda büyükşehirlerden göç alır olmuş köy. Taş evler çok değerlenmiş ve bir kısmı butik otel olarak yenilenerek tekrar açmış kapılarını.

Köyün yerlilerinin çoğu yörükler. Yerli halk zeytincilikle uğraşıyor. Kendi ürettikleri ev yapımı salça, tarhana, kurutulmuş otlar, kapari, zeytin, zeytinyağı ve reçel çeşitlerini yazın köy meydanında satıyorlar.

Yeşilyurt, tüm yıl açık butik otelleri ile ünlü olmuş bir köy. Köyde birbirinden özel bir çok otel bulunuyor. Köy meydanında kahvaltı ve öğle yemeği için tercih edilebilecek kafeler bulunuyor. Çetmi Tatlısı bu mekanlarda yiyebileceğiniz köye özel bir lezzet. Bildiğiniz sigara böreğinin içine elma ve tahin konularak yapılıyor. Bir diğer lezzet Manlama, kıymalı gözlemenin üstüne yoğurt sosu konularak servis ediliyor. 

Köyde bir otel tarafından açılan Teknoloji Müzesi'de bulunuyor.