İlk Bakış

Assos(Behramkale) Çanakkale'nin 87 km. güneyindeki Ayvacık ilçesine bağlı küçük bir köy. En önemli özelliklerinden biri yerleşimin antik çağlardan beri devam ediyor olması. Günümüzde Babakale'den Küçükkuyu'ya kadar uzanan bölge Assos adıyla anılıyor.

Behramkale köyü, Assos Antik Kenti'nin 4 km. uzunluğundaki surları içinde bulunuyor. Köyün en tepesinde, 238 metre yükseklikte bulunan Athena Tapınağı, M.Ö. 6. yy'da dor tarzında inşa edilmiş özel bir tapınak. Bölgede arkeolojik kazı çalışmalarına 1981'de başlanmış ve hala devam ediyor. Antik surların içinde tapınak dışında nekrapol, amfi tiyatro, agora gibi alanlar ortaya çıkarılmış bulunuyor. 80'li yıllarda sit alanı ilan edilen köyde yapılaşma durunca surların dışına yeni bir mahalle kurulmuş. Burada şimdi köylüler yaşıyor.

Assos, Midilliler, Persler, İskender, Roma ve Bizans'ın egemenliğinden sonra 1330'da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girmiş. Plato'nun öğrencilerinden Aristoteles 3 yıl Behramkale'de yaşamış ve bir felsefe okulu kurmuş.

Köyün aşağısında yer alan Assos Limanı eski tarihlerden beri liman olarak kullanılıyor. Bölge sakinleri 1950'lere kadar bu limandan meşe palamudu ihracatı yapmışlar. Limandaki otel ve restoranların dev taş binaları eski palamut depoları aslında. Liman günümüzde bu taş binalardan oluşturulmuş butik tarzında otelleri ve balık restoranları ile ünlü.

Köy halkı zeytincilikle uğraşıyor, kendilerine yetecek kadar sebze-meyve yetiştiriyor, küçükbaş hayvan besliyor. Bu kadar yakın olmalarına karşın sosyal ve ticari anlamda deniz ile hiçbir bağları yok. Öyle ki koskoca köyde sadece iki aile balıkçılık yapıyor.

Turizm son yıllarda Assos halkının önemli uğraşlarından. Behramkale, eski antik kenti ziyaret etmek için günübirlik ya da limanın nostaljik ortamında konaklamak için birkaç günlük tercih edilen bir yer. Ama Assos'un kuzeyinde ve güneyinde deniz tatili için tercih edilen bir çok koy bulunuyor.

Assos'da ılıman Akdeniz iklimi görülüyor. Fakat yazları aşırı sıcak görülmüyor. Öğleden sonra denizden esen imbat rüzgarı, havayı ferahlatıyor. Kuzey Ege'nin çoğu bölgesinde olduğu gibi deniz suyu çok sıcak değil.

NOT: Nisan 2021 yılında alınan bir karar ile Antik Liman üzerinde tehlike oluşturan kaya parçaları ıslah ediliyor. Kaya ıslahı çalışmasının 500 günde bitirilmesi planlanıyor. Bu süre boyunca limandaki tüm işletmeler kapalı ve limana giriş yapılamıyor.