Assos Liman

NOT: Nisan 2021 yılında alınan bir karar ile Antik Liman üzerinde tehlike oluşturan kaya parçaları ıslah edilecek. Kaya ıslahı çalışmasının 500 günde bitirilmesi planlanıyor. Bu süre boyunca limandaki tüm işletmeler kapalı ve limana giriş yapılamıyor.

Assos Limanı, Assos bölgesinin en çekici yerlerinden biri. Burası daracık taş sokaklardan oluşan, bir avuç yer aslında. Sit alanı olduğu için sadece yüzyıllık taş yapıların restorasyonuna izin verilmiş. Dolayısıyla yapılaşmada ahengi bozan bir durum yok. Limanda sadece turistik tesisler bulunuyor.Otellerin çoğu butik tarzında, özenli restorasyonlar sonucunda ortaya çıktıkları belli. Tesislerin önlerindeki ahşap iskelelerden denize girmek mümkün. Kıyı, balık restoranları ile dolu. Muhtarlığın açtığı çay bahçesi, bir iki dondurmacı, hediyelik eşya satan tezgahlar diğer detaylar...Yüzyıllar öncesinin limanı antik havasını hala koruyor. Mendireğin kırmızı ve yeşil fenerleri antik kentin sütunlarının üzerine konulmuş. Antik limanın kalıntıları hala seçilebiliyor. 2000 yılında Kültür Bakanlığı tarafından genişletilen mendirek, birçok balıkçı teknesine barınak olmuş. Akşamları mendirekte oturmak, balık tutmak da bir gelenek olmuş.Limana inen araba yolu dik ve virajlı. Yazın araba girişine kapalı liman. Zaten arabayla dolaşılacak bir yer değil. Limana 50 metre kala arabanızı park edebileceğiniz bir park yeri bulunuyor.  Buradan yürüyerek heryere ulaşabilirsiniz.

Assos ve Palamut Depoları


Bir zamanlar Assos'un etrafı meşe palamudu ormanlarıyla çevriliymiş. Boya sektörünün önemli hammaddelerinden biri olan palamut, 1950'li yıllarda Assos limanından dış ülkelere ihraç ediliyormuş. Taş kagir depo amaçlı binalar palamutları saklamak için inşa edilmiş. Daha sonra vinil boya hammaddesinin bulunmasından sonra palamut boya sektöründeki önemini kaybetmiş.  Yöre halkı da meşe ağaçlarını kesip odun kömürü yapmışlar. Etrafta hala çok sayıda meşe palamudu ağacı görülüyor. Palamut şimdi halı ve kilimleri doğal yolla boyamak için kullanılıyor. Assos limandaki palamut depoları restore edilerek otel haline getirilmiş.