Assos Sokakağzı

Sokakağzı, Koyunevi Köyü'nün sahil kısmına verilen isim. Eskiden Yalı denilen yere Sokakağzı ismi koyda yer alan Sokak Deresi’nin döküldüğü yerden dolayı verilmiş. İlk yerleşimler 1950'li yıllarda genellikle taş yığma sadece zeytin zamanı kullanılan evlerden oluşuyor. Zamanla bölge daha cazip hale gelip, yaz kış oturulan bir yer haline gelmiş. Şu anda Sokakağzı’nda yaklaşık 40-50 hane mevcut olup, balıkçılık, zeytincilik ve turizm ile geçiniyorlar.

Sokakağzı'na ulaşmak için Assos'dan Babakale'ye doğru ilerleyen yola girmeniz gerekiyor. 16 km sonra varacağınız Koyunevi köyünden ilerleyerek köyün sahil kısmı olan Sokakağzı'na ulaşıyorsunuz.

Sokakağzı uzun yıllar bakirliğini korumuş, müdavim yeri olmuş. Son yıllarda daha populer ve daha turistik bir yer haline geldi. Sahil boyunca sıralanmış motel, pansiyon ve kamping alanları bulunuyor. Bazıları daha lüks bazıları daha salaş bir hizmet vermeye devam ediyor. Tahta masalı, çardaklı restoranlar samimi havalarını koruyorlar. 

Yanındaki Sivrice'ye göre daha geniş ve kumluk bir plajı bulunuyor Sokakağzı'nın. Her tesis önündeki kumsala misafirleri için şemsiye ve şezlonglar koyuyor. Burada Sivrice'deki gibi tahta iskeleler bulunmuyor.

Ayrıca son yıllarda şehirlilerin açtıkları 2-3 kamping alanı koyun havasını daha 'cool' bir hale soktu. Artık 3. nesil kahvecisi bile bulunuyor.

Koyun sonuda son yıllarda bir dalış okulu da hizmet vermeye başladı. Günübirlik dalış turları, Scuba kursları için uğrayabilirsiniz. SEA Sualtı Eğitim Akademisi- 0532 635 14 49

Koyda kişiye özel olta ve gezi turu düzenleyen bi tekne de bulunuyor. Maksimum 4 kişi alıyor tekne. İletişim : İlkay Şenol 0530 379 40 17