Assos Sokakağzı

Sokakağzı, Koyunevi Köyü'nün sahil kısmına verilen isim. Eskiden Yalı denilen yere Sokakağzı ismi koyda yer alan Sokak Deresi’nin döküldüğü yerden dolayı verilmiş. İlk yerleşimler 1950'li yıllarda genellikle taş yığma sadece zeytin zamanı kullanılan evlerden oluşuyor. Zamanla bölge daha cazip hale gelip, yaz kış oturulan bir yer haline gelmiş. Şu anda Sokakağzı’nda yaklaşık 40-50 hane mevcut olup, balıkçılık, zeytincilik ve turizm ile geçiniyorlar.

Sokakağzı'na ulaşmak için Assos'dan Babakale'ye doğru ilerleyen yola girmeniz gerekiyor. 16 km sonra varacağınız Koyunevi köyünden ilerleyerek köyün sahil kısmı olan Sokakağzı'na ulaşıyorsunuz.

Sokakağzı uzun yıllardır müdavimleri oluşmuş, bakirliğini koruyan bir yer. Sahil boyunca sıralanmış motel, pansiyon ve kamping alanları bulunuyor. Tahta masalı, çardaklı restoranlar samimi havalarını koruyorlar. Yanındaki Sivrice'ye göre daha geniş ve kumluk bir plajı bulunuyor. Her tesis önündeki kumsala misafirleri için şemsiye ve şezlonglar koyuyor. Burada Sivrice'deki gibi tahta iskeleler bulunmuyor.