Assos Liman

Harita (enlem, boylam)39.486931, 26.342052
Assos Antik Limanı, ufacık ve etkileyici bir yer. Eski palamut depolarının restore edilmesi ile ortaya çıkan butik oteller ve kamping alanları bulunuyor. Sit alanı olduğu için yeni bina yapılması yasak. Ufak mendireği sayesinde balıkçı tekneleri için konunaklı bir barınak aynı zamanda. Assos Liman daha çok konaklama ve restoranları için tercih ediliyor.

Kamping hizmeti de veren denize sıfır tesislerin önünde tahtadan basit iskeleler yapılmış. Üzerlerine şemsiye, şezlong ve yastıklar konularak konforlu bir ortam yaratılmış. İskelelerden atlayarak ya da merdivenlerini kullanarak denize rahatlıkla girebilirsiniz. Gün boyunca lezzetli ege mezeleri ve balık çeşitleri yiyebilirsiniz.

Assos Limanından denize girmek insana huzur veriyor. Yüzerken karşınızda kayalık bir tepenin eteğine kurulmuş görkemli taş binalardan ve zeytin ağaçlarından oluşan bir manzara var. Kendinizi mitolojiden bir karakter gibi hissetmeniz mümkün...Deniz suyu havuz gibi, ama dibi taşlık. Üstelik antik limanın batık olan kısımlarının üzerinde yüzüyor da olabilirsiniz. Deniz suyu için her mevsim soğuk diyebiliriz.