Assos Sivrice

Assos'dan Babakale'ye doğru giderken 10 km sonra Bektaş Köyü çıkacak karşınıza.
Bektaş Köyü'nün içinden geçerek yaklaşık 3 km. denize doğru indiğinizde Sivrice Feneri'nin olduğu Sivrice koyuna ulaşmış olacaksınız. İndiğiniz yerden yol sağa doğru ilerliyor ve Sokakağzı'nda son buluyor.

Sivrice bitişiğindeki Sokakağzı'na oranla turizmin sonradan gelişmeye başladığı, dolayısıyla daha tenha bir koy. Köylülerin açtığı pansiyon-moteller ve balık restoranları bulunuyor. Tahta masalı mütevazi restoranları uygun fiyata balık yiyebileceğiniz yerler.

Sivrice'nin dar, taşlık bir plajı bulunuyor. Denize rahat girilmesi için her tesisin önüne tahta iskeleler yapılmış. Midilli'ye en yakın yer olduğu için, açık havalarda ada çok net görünüyor.

1863 yılında kurulmuş Sivrice Feneri'nin ek binaları, 2009 yılında uzun yıllığına kiralanarak bir kütüphaneye dönüştürülmüş. Yeni ev sahipleri şöyle anlatıyor: Her ülkeden her denizdeki, her göldeki, her nehirdeki deniz fenerlerinin ve öykülerinin, orada yaşayanların anılarının ve maceralarının, düşlerin, umutların tanımlandığı, irdelendiği, anlatıldığı her dilden yazılmış yapıtlar bir deniz feneri mekanında toplansın istedik, "Sivrice Deniz Feneri Kütüphanesi" ni kurma çabasına girdik.
www.sivricefeneri.org