Assos Sivrice

Harita (enlem, boylam)39.474017, 26.231733
Assos'dan Babakale'ye doğru giderken 9 km sonra Bektaş Köyü çıkacak karşınıza.
Bektaş Köyü'nin içinden geçerek yaklaşık 3 km. denize doğru ineceksiniz. Böylece Sivrice Feneri'nin olduğu koya ulaşmış olursunuz.

İndiğiniz yerden yani Sivrice'den sağa doğru ilerleyen  uzun bir sahil yolu bulunuyor. Yol Sokakağzı'nda son buluyor.
Sivrice yanındaki Sokakağzı'na oranla turizmin yeni yeni gelişmeye başladığı dolayısıyla daha tenha bir koy.

Son yıllarda daha çok köylülerin açtığı pansiyonlar ve salaş balık restoranları bulunuyor. Tahta masalı mütevazi restoranları uygun fiyata balık yiyebileceğiniz yerler.

Sivrice'nin dar, taşlık bir plajı bulunuyor. Denize rahat girilmesi için her tesisin önüne tahta iskeleler yapılmış. Midilli'ye en yakın yer olduğu için, ada elle tutulacak kadar yakın görünüyor.

Sivrice'nin bitişiğinde gizli bir koy daha bulunuyor. İskele koyu denilen yerde sadece üç motel bulunuyor. 500 metre uzunluğunda kumdan bir plajı var. Gizli köşeleri keşfetmeyi sevenler burayı mutlaka görmeliler.

Sivrice Feneri, 2009 yılında 10 yıllığına kiralanarak aynı zamanda bir kütüphaneye gönüştürülmüş. Yeni sahipleri diyor ki: Her ülkeden her denizdeki, her göldeki, her nehirdeki deniz fenerlerinin ve öykülerinin, orada yaşayanların anılarının ve maceralarının, düşlerin, umutların tanımlandığı, irdelendiği, anlatıldığı her dilden yazılmış yapıtlar bir deniz feneri mekanında toplansın istedik, "Sivrice Deniz Feneri Kütüphanesi" ni kurma çabasına girdik.
www.sivricefeneri.org