Assos Sivrice

Assos'dan Babakale'ye doğru giderken 10 km sonra Bektaş Köyü çıkacak karşınıza.
Bektaş Köyü'nün içinden geçerek yaklaşık 3 km. denize doğru indiğinizde Sivrice Feneri'nin olduğu Sivrice koyuna ulaşmış olacaksınız. İndiğiniz yerden yol sağa doğru ilerliyor ve Sokakağzı'nda son buluyor.

Sivrice bitişiğindeki Sokakağzı'na oranla turizmin sonradan gelişmeye başladığı, dolayısıyla daha tenha bir koy. Köylülerin açtığı pansiyon-moteller ve balık restoranları bulunuyor. Tahta masalı mütevazi restoranları uygun fiyata balık yiyebileceğiniz yerler.

Sivrice'nin dar, taşlık bir plajı bulunuyor. Denize rahat girilmesi için her tesisin önüne tahta iskeleler yapılmış. Midilli'ye en yakın yer olduğu için, açık havalarda ada çok net görünüyor.

Sivrice'nin sol tarafında daha tenha bir koy daha bulunuyor. İskele koyu denilen yerde sadece 3-4 tesis bulunuyor. 500 metre uzunluğunda kumdan bir plajı var. Gizli köşeleri keşfetmeyi sevenler burayı mutlaka görmeliler.

Sivrice Feneri, 2009 yılında 10 yıllığına kiralanarak aynı zamanda bir kütüphaneye gönüştürülmüş. Yeni sahipleri diyor ki: Her ülkeden her denizdeki, her göldeki, her nehirdeki deniz fenerlerinin ve öykülerinin, orada yaşayanların anılarının ve maceralarının, düşlerin, umutların tanımlandığı, irdelendiği, anlatıldığı her dilden yazılmış yapıtlar bir deniz feneri mekanında toplansın istedik, "Sivrice Deniz Feneri Kütüphanesi" ni kurma çabasına girdik.
www.sivricefeneri.org