Odunluk İskelesi

Bozcaada’dan sonra ilk durağınız bir zamanlar adaya ulaşımın sağlandığı eski iskele. Bozcaada Yükyeri İskelesinden çıktıktan sonra çay bahçelerini geçince hemen sağdaki ilk yoldan giriyorsunuz. Tatil sitelerinin ve sonra zeytin ağaçlarının arasından 4-5 km. ilerledikten sonra Odunluk iskelesinin olduğu meydana çıkacaksınız.

Geçmişi

Bozcaada’ya ulaşım ilk zamanlarda Odunluk iskelesinden, sadece 2-3 arabanın sığabildiği küçük teknelerle, adalı balıkçılar tarafından sağlanıyormuş. Daha sonra Çanakkale Savaşı’nda kullanılan bir çıkartma gemisi ile toplu taşıma hizmeti yapılmaya başlanmış. Odunluk iskelesi konum olarak şiddetli rüzgarlara uygun olmadığı için ulaşıma kapatılarak 90'lı yılların sonunda inşa edilen yeni iskele(Yükyeri) kullanılmaya başlanmış.

O zamanlar Bozcaada'ya geçmek için biriken arabalar, Odunluk iskelesini canlandırırmış. Günümüzde sadece civarda evi olan yazlıkçıların, balık tutan Geyikli halkının ve avlanma döneminde uğrayan balıkçı teknelerinin vakit geçirdiği bir yer.

İskelenin İsmi Nereden Geliyor?

Odunluk iskelesi ismini çevresindeki meşe palamudu ağaçlarından alıyor. Meşe ağaçları kerestecilikte, ağacın yemişi olan palamut, çeşitli boya ve deri sanayilerinde kullanılan bir ürün. Zamanında bölgenin doğal bitki örtüsü bu ağaçlarmış. Odunluk İskelesi, meşe palamutlarını gemilerle dünyadaki birçok ülkeye göndermek için kurulmuş. O günlerden geriye sadece iskele civarında farkedeceğiniz taştan yapılmış dev palamut depoları kalmış.

Ne Yapılır

Odunluk iskelesi civarda evi olan yazlıkçıların, genelde haftasonları gelip balık tutan Geyikli halkının ve avlanma döneminde balıkçı teknelerinin uğrak yeri.

Odunluk İskelesi’nin en dikkat çekici yanı, upuzun kumsalı. İncecik kumu ve tertemiz denizi ile yol üstünde denize girebileceğiniz en güzel koylardan biri. Özellikle denizin çarşaf gibi olduğu lodoslu havalarda Bozcaada’ya karşı denize girmenin keyfi bir başka oluyor burada.

Günbatımları Odunluk iskelesinde muhteşem bir manzara oluşturuyor. Güneş Bozcada'nın arkasından batarken iskelede balık tutanların silüeti büyüleyici bir ortam yaratıyor.

İskelede  birkaç restoran, çay bahçesi ve bakkal bulunuyor. Ada feribotunu kaçıranlar bir dahaki sefer saatine kadar burada vakit geçirebilir, restoranlarda lezzetli yemek yiyebilir.