İlginç Bayramlaşma

Ayvacık ilçesinin Bademli ve Koyunevi köyleri arasında her bayram gerçekleştirilen ilginç  bir gelenek var. Birbirine çok yakın olan bu iki köyün insanları her bayram sırayla birbirlerine yürüyerek gidiyorlar ve köylerde birbirlerine ziyafetler çekiyorlar.

Bu ilginç bayramlaşma geleneğinde önce Bademli’den Koyunevi köyüne gidiliyor. Bayramın ilk gününde Bademli köyü sakinleri tertemiz bayramlıklarını giyerek kardeş köyleri olan Koyunevi için önce hazırlanıyorlar. Daha sonra toplu olarak Bademli köyüne hareket eden Bademli sakinleri yaklaşık 1 kilometre olan mesafe için yürüyüşe başlıyorlar.

Bu iki köy arasında bulunan ortak mezarlığa gelindiğinde köylüler bir süre dinleniyor ve Kuran okunuyor. Duaların ardından tekrar yürüyüşe başlanılıyor.
Bademli köylülerini gören Koyunevi köylüleri silahlar atarak hoş geldiniz mesajı veriyorlar. Karşılıklı silahların havaya patlatılmasıyla ortalık şenlik havasına bürünüyor.
Bademli köylülerinin Koyunevi köyüne ulaşmasının ardından uzun bir kuyruk oluşturuluyor. Köylüler tek tek kardeşleri, dostlar ve arkadaşlarıyla bayramlaşmaya başlıyor. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı ilginç bayramlaşma geleneğinde oldukça uzun bir kuyruk oluşuyor.
Bayramlaşmanın ardından Koyunevi köyünün camisine geçilip namaz kılınıyor dualar okunuyor. Bu kardeşliğin yıllar boyu bozulmaması için dua eden köylüler, ardından yemek ziyafetine geçiyorlar.
Köyün bayanlarının hazırladığı yemekler toplu halde camide yeniyor.

Bu ilginç geleneğin yarım asırı aşkın süredir devam ettiğini söyleyen Bademli köyü muhtarı Aclan Akbulut,
Bu bayramlaşma 700 ile 800 senedir devam ediyor. Bu bayramlaşma iki köy arasında devamlı yapılan bir merasim. Bu güne kadar devam etti bundan sonrada devam etmesini istiyoruz. Köyümüz dışarıya çok göç vermiş bir köy ancak bayramlaşmalarda yüzde yüzlük bir katılım var. Bu bayramda 600 kişiye yakın bir katılım var.” diyor.

Öte yandan Koyunevi muhtarı Hüseyin Evcimen’de “Ne zaman başladığı bilinmeyen ve dedelerimizin bize bıraktığı bu mirası daha coşkulu sürdürmek istiyoruz. Bu bayramlaşmaya değişik etkinliklerde katmak istiyoruz ve bu bayramlaşmayı çocuklarımıza, torunlarımıza devretmek istiyoruz. Bu bayramlaşma iki köyün kuruluş tarihiyle alakalı o zamanlar başladığı ileri sürülüyor.” diyor.

İlginç Geleneğin Tarihçesi Edinilen bilgiye göre bu yörede yaşayan iki kardeşten biri ağabeyinden ayrı olarak bir başka yere yerleşerek koyun ağılı yaptırır. Bu yerin adı da Koyunevi olarak kalır. Her bayramda bu iki kardeş birbirleri ile bayramlaşmak için sıra ile birbirlerine gidip gelirler. Zamanla iki köyün nüfusu artınca geldiklerini haber vermek amacıyla havaya ateş ederler. O günden bu yana bu ilginç bayramlaşma töreni aralıksız olarak devam eder.
Kaynak: Wikipedia