Assos'dan Bozcaada'ya

Assos-Bozcaada Sahil Yolu

Assos’dan Bozcaada'ya geçmek isteyenler, sahil boyunca ilerleyen alternatif bir rotayı takip edebilir. Bu yol daha uzun ve bakımsız olmasına rağmen vaat ettiği güzellikler açısından daha eşsiz...

Assos Behramkale köyünden başlayarak, denizi solunuza alarak ilerlediğiniz yol boyunca sizi antik şehir kalıntıları, zeytin bahçeleri, ova manzaraları, tarihi kaplıcalar, ufak balık restoranları, gizli kalmış doğal plajlar ve piknik alanları bekliyor.

Yolun uzunluğu toplam 65 km. Yol üstünde sırasıyla mola verebileceğiniz görülmeye değer yerler ve Bozcaada'ya mesafeleri şöyle:

Assos/ 65 km.
Tepedeki ünlü Athena tapınağında tüm Ege'yi selamlayın, özellikle gün batımında büyüleyici bir ortamı var.

Babakale/ 45 km. 
Balıkçılarıyla ve el yapımı bıçakları ile ünlü kuytuda bir kasaba. Asya'nın en batı ucu, kalesi konumuyla çok etkileyici, balık restoranları ucuz. 

Apollon Smintheus/ 40 km. 
Ünlü Apollon tapınağı şirin belde Gülpınar'ın tam içinde, es geçmeyin. Son yıllarda o kadar çok kalıntı ortaya çıkarılmış ve ayağa kaldırılmış ki, mutlaka görülmeli.

Kösedere/ 20 km
Domatesiyle ünlü Kösedere işte burası. Özel yerli tohum ile yetiştirilen domatesler temmuz ayında hasat ediliyor.

Tavaklı İskelesi/15 km. 
Kendi halinde bir sayfiye yeri, kıyıda şirin restoran ve çay bahçelerinde mola verilebilir.

Kestanbolu Kaplıcası/10 km. 
Tarihi kaplıca, Osmanlı döneminden beri ayakta. Günübirlik ya da konaklamalı kaplıca keyfi için uğramalı.

Dalyan Köyü/ 6 km.
Kırmızı renkli gölü ve Alexandra Troas antik şehrinin kalıntıları görülmeye değer. Gölün etrafında, antik kalıntılar arasında yürüyüş yapmalı.

Alexandra Troas/ 6,5 km.
Yolun iki tarafında farkedeceğiniz kalıntılar çok geniş bir alana yayılmış. Antik kentin hala ayakta duran kalıntıları görülmeli.

Odunluk iskelesi/ 4 km. 
Eskiden Bozcaada feribotunun kalktığı iskele. Güzel bir plajı var. İskelede salaş balık restoranları ve çay bahçeleri bulunuyor.